Pokud se vám email nezobrazuje správně, klikněte sem

Pozvánky: Přednášky, semináře, diskuse

Diskuse: Volby v USA: předvolební debaty

Katedra severoamerických studií IMS FSV UK všechny srdečně zve na další ze série panelových diskusí o volbách v USA, tentokrát na téma "Všechno, co jste chtěli vědět o předvolebních debatách v USA, ale báli jste se zeptat". Experti na americkou politiku vám pomohou sledovat příští debatu zasvěcenýma očima a zamyslí se také například nad tím, jak média mohou ovlivnit výsledek voleb.

Kdy: 13. října 2016 od 18:30

Kde: Jinonice, místnost 1034

událost na Facebooku

Přednáška: Some Causes and Consequences of Brexit

Katedra evropských studií IMS FSV UK srdečně zve na přednášku předního britského politologa prof. Iaina McLeana (Oxford) "Some Causes and Consequences of Brexit".

Kdy: 17. října 2016 od 12:30

Kde: Jinonice, místnost 1031

událost na Facebooku

IPSC UK - Kariérní a mobilitní semináře pro studenty UK

 Semináře na podporu rozvoje kariéry

 1. 10. 2016, Hledám práci. Zn. Efektivně!, více informací
 2. 10. 2016, Sebeprezentace a videovizitka, více informací
 3. 11. 2016, Jen CV nestačí. Profesionálem na síti LinkedIn, více informací
 4. 11. 2016, Myšlenkové mapy efektivně, více informací
 5. 12. 2016, Big data, více informací
 6. 12. 2016, Jak se chovat na přijímacím pohovoru, více informací

 Semináře o studiu v zahraničí

 1. 10. 2016, Možnosti zahraničních stáží pro doktorandy, více informací
 2. 10. 2016, ERASMUS+ aneb Jak na to?, více informací
 3. 11. 2016, Možnosti studia v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky, více informací
 4. 11. 2016, Možnosti studia v USA a Kanadě, více informací
 5. 11. 2016, Možnosti studia v zahraničí pro studenty lékařských fakult, více informací
 6. 11. 2016, Možnosti studia v Austrálii a na Novém Zélandě, více informací
 7. 12. 2016, Možnosti studia v Itálii, Španělsku a Portugalsku, více informací

Věda a výzkum

Grantová agentura UK

Grantová agentura UK vyhlásila soutěž na podávání projektů s počátkem řešení v roce 2017. Projekty na 1-3 roky si mohou podávat studenti magisterského a doktorského studia.

Podrobné informace pro žadatele, pravidla soutěže, vstup do aplikace.

Aplikace pro podávání projektů bude otevřena od 6. října 2016.

Termín elektronického podání na odd. vědy: 6. listopadu 2016.

Informační seminář pro zájemce o podání projektu do soutěže Grantové agentury UK

Kdy: 13. října 2016 od 14:30

Kde: budova Hollar, 2. p., č. 212

Opatření děkana na podporu grantové činnosti

Bylo aktualizováno opatření děkana na podporu grantové činnosti č. 24/2016.

Soutěž o Cenu Edvarda Beneše

V 21. ročníku soutěže o Cenu Edvarda Beneše získal v kategorii sociologie cenu 2. stupně Richard Lukáš (ISS) za práci ,,Překážky zlepšování přípravy učitelů: Kvalitativní případová studie pedagogické fakulty“ a cenu 3. stupně, též v kategorii sociologie, získala Olga Gonsiorová (ISS) za práci ,,Konstrukce identity dlouhodobě zaměstnaných Romů v Litvínově.“

Cena Josefa Vavrouška 2016

Vyhlášení výsledků 21. ročníku Ceny Josefa Vavrouška, kterou každoročně vyhlašuje děkan Fakulty sociálních věd, naleznete zde: Cena Josefa Vavrouška, 21. ročník

Ocenění budou vítězům předána dne 9​. listopadu 2016​ v Malé aule Karolina u příležitosti slavnostního zasedání Vědecké rady FSV UK.

Nové číslo časopisu Central European Journal of Public Policy

V novém čísle časopisu Central European Journal of Public Policy je publikován i článek členů KVSP - Karolíny Dobiášové, Evy Tuškové, Pavly Hanušové, Olgy Angelovské a členky Masarykovy university Moniky Ježkové na téma zdravotní politiky "The Development of Mental Health Policies in the Czech Republic and Slovak Republic since 1989"

více 

Nové číslo odborného časopisu Acta Politologica

Anglicky psané číslo s články od předních českých politologů je volně ke stažení na zcela nových internetových stránkách www.acpo.cz.

Další informace o Acta Politologica naleznete kromě internetových stránek nově také na www.facebook.com/ActaPolitologica/.

Příjemné čtení přeje redakce AcPo.

Publikační novinky

Návraty. Poválečná rekonstrukce židovských komunit v zemích středovýchodní, jihovýchodní a východní Evropy

Králová, Kateřina - Kubátová, Hana (eds.).

Karolinum, 2016

více informací

Poděkování a ohlédnutí za konferencí ECPR

7. - 10. září 2016 proběhla na naší univerzitě výroční, v pořadí již desátá, konference Evropského konsorcia pro politický výzkum (European Consortium for Political Research, ECPR). Jménem institutu, který se organizace této mimořádně prestižní akce zhostil, bych rád využil této příležitosti k poděkování a krátké reflexi.

Je pro nás ctí, že pražská konference měla nejenom rekordní počet registrovaných účastníků, ale že se – alespoň pokud víme – setkala s mimořádně pozitivním ohlasem. Objevila se dokonce řada narážek, že zatímco doposud konference putovala po evropských městech, nyní už se bude pořádat pouze v Praze. Dle islandského člena výkonného výboru ECPR Olafura Þ Harðarsona byla naše konference dokonce tou nejpůsobivější vůbec, podle vyjádření nejužšího vedení ECPR výrazně přispěla k posílení mezinárodního profilu celé Karlovy Univerzity. Velký dojem udělala akce na vedení univerzity, komplimenty přicházejí z českých politologických pracovišť z Prahy, Brna, Hradce Králové i fakultních institutů participujících na konkrétních panelech. Úžasné ohlasy na „armádu dobrovolníků“ se objevují na profilech zahraničních účastníků na sociálních sítích.

Spoustu z nás stála konference obrovské úsilí, které však stálo za to. Obrovské poděkování zaslouží zejména Hana Kubátová, která byla hlavním motorem původně trojčlenného organizačního týmu, a jeho další člen Tomáš Karásek. Do týmu jsme postupně kooptovali úžasně výkonné kolegy, Aleše Karmazina, Ilonu Masopustovou a Michala Smetanu. Neúnavnou podporu nám během posledních dlouhých týdnů a měsíců poskytovala Ľubka Skřivánková, později Jana Krejčíková. Velké poděkování zaslouží děkanát fakulty, CIVT i IKSŽ. O úspěch konference se významným dílem zasloužilo sedm desítek dobrovolníků z řad doktorandů a studentů.

Konference je důležitým symbolem i krokem v rozvoji Institutu politologických studií i celé Fakulty sociálních věd UK. Věříme, že získaný kapitál zúročíme s ohledem na další mezinárodní spolupráci, multilaterální granty, rozvoj vědeckých časopisů i mobilizaci dovnitř jednotlivých oborů. Tato tříletá práce měla svůj smysl, mockrát děkujeme!

Petr Jüptner

Dobrovolnické pozice na konferenci ECREA

Studenti bakalářských, magisterských a doktorských programů mají unikátní možnost zúčastnit se největší evropské konference mediálních a komunikačních studií, 6th European Communication Conference. Konference se koná pod záštitou evropské́ asociace ECREA v Praze v Kongresovém centru v termínu 9. – 12. listopadu 2016.

Organizátoři hledají spolehlivé dobrovolníky z řad studentů na pozice asistentů výměnou za volný vstup na konferenci a stravu. Jedná se o jedinečnou příležitost zúčastnit se odborného programu a nahlédnout do chodu velké konference. V případě zájmu pište do 20. října 2016 na adresu  info@ecrea2016prague.eu

Více informací najdete zde: Dobrovolnické pozice na konferenci ECREA

Studentské peníze

Listopadové zasedání studentské komory AS FSV UK k tzv. studentským penězům proběhne v úterý 1. listopadu 2016 od 13:00 v budově Hollar.

Upozorňujeme, že od nového akademického roku platí nový předpis k podpoře studentského života na FSV UK.

Vaše projekty zasílejte na adresu  studentskepenize@fsv.cuni.cz a v kopii také na  karel.hoefer@fsv.cuni.cz. Předmět e-mailu uvádějte ve tvaru "Studentské peníze - název vašeho projektu". Žádosti pro listopadové kolo zasílejte nejpozději do úterý 25. října 2016.

S jakýmikoli dotazy se můžete obrátit na místopředsedu AS FSV UK Karla Höfra. Těšíme se na všechny vaše projekty!

Studentské aktivity

Časopis Ink  - Literární workshop: Adolfe, má lásko!

Časopis Ink hodlá znovu procvičit vaši tvořivost na dalším workshopu kreativního psaní na psacích strojích. Pokud si to budete přát, vámi vytvořené dopisy diktátorům doručíme na patřičná velvyslanectví, pracoviště a nedejbože do domácností.

událost na Facebooku

Kavárna Na Hollaru

Kavárna zahájila svůj provoz a otevírací doba je klasicky 9 - 18:00, v pátek do 17:00. Přijímá také stravenky. 

13/10 Take Take Take na Hollaru 

Novou sezonu jsme zahájili výstavou od mladého nakladatelství Take Take Take, které u nás také pokřtí novou ilustrovanou knihu povídek Velebnost, melancholie, hrůza. Úryvek z knihy přečte Petr Gojda z ČRo Vltava. Vernisáž a křest proběhne ve čtvrtek 13. 10. od 18:00   

událost na Facebooku

21/10 III. 

Třetí týden semestru, třetí rok provozu, třetí zahajovací party ak. roku FSV UK spojená s vítáním prváků IKSŽ. 

Na Hollaru, na dvorku, kde jinde, jak jinak. 

událost na Facebooku 

Vysokoškolský sportovní klub Humanita přijímá nové členy

VSK Humanita sdružuje zájemce o aktivní sportovní činnost v 7 oddílech. Snahou trenérů a cvičitelů je poskytnout členům jednotlivých oddílů kvalitní sportovní vyžití při vysokoškolském studiu: tréninky, soutěže, utkání, závody, turnaje, turistické akce, atd. VSK Humanita aktuálně přijímá nové členy ve všech svých oddílech.

více informací

Kabinet jazykové přípravy

Placené kurzy čínštiny na základě angličtiny

V letošním akademickém roce FSV otevírá v rámci celoživotního vzdělávání dva dvousemestrální kurzy čínštiny, pro začátečníky a pro pokročilé. Kurz pro začátečníky bude vyučovat Mgr. Veronika Teryngerová, absolventka oboru sinologie na Univerzitě Karlově a ročního kurzu ve výukovém centru mandarínštiny na National Taiwan Normal University. 

Kurzy budou probíhat v úterý v Hollaru v učebně č. 20 od 15.35 do 18.25. Kurz pro mírně pokročilé povede rodilá mluvčí, lektorka Konfuciova institutu Bing Han. Výuka bude probíhat v Opletalově ul. č. 26, v pátek od 14.00 do 16.50 v učebně 601.

Studenti FSV UK, kteří jsou zapsáni do cizojazyčných programů a hradí si sami školné, mají úplatu v souladu s Řádem celoživotního vzdělávání UK prominutou. Roční kurzovné pro ostatní činí v začátečnickém kurzu 3 720,- Kč, v kurzu pro pokročilé 6 530, - Kč. Platbu po zápisu do kurzu a písemné výzvě koordinátorky bude třeba uhradit do úterý 11. října. 
Studenti se mohou přihlašovat přes SIS, zájemci z řad učitelů a zaměstnanců fakulty na adrese veronika.mistrova@fsv.cuni.cz. 
opatření děkana ke kurzu

Sylaby a pokyny k platbě: začátečníci, pokročilí

English in the News - konverzační kurz angličtiny  - volná místa

Kabinet jazykové přípravy FSV UK otevírá dva konverzační kurzy angličtiny pro zaměstnance English in the News (úroveň B2 - C1*) se zaměřením na porozumění mluvenému i psanému jazyku a témata aktuálních zpráv zahraničních i českých médií.

Pestrá komunikativní výuka + vlastní výběr témat + rozšiřování slovní zásoby = aktivní používání pokročilejší angličtiny. Úterý 7.20 – 8.50 nebo 9.00 – 10.30 (ZS i LS = 28 týdnů), v místnosti číslo 105 budovy FSV Opletalova. Roční kurzovné 3.200 Kč (zaměstnanci FSV mohou čerpat 50 % ze sociálního fondu).

Prosíme zájemce o sdělení časové preference: úterý 7.20 – 8.50 nebo 9.00 – 10.30 na adresu alena.proskova@fsv.cuni.cz .

You can try to test your English in three minutes here

Říjnové slevy v knihkupectví Karolinum

Do 31. října 2016 je možné nakoupit v knihkupectví Karolinum tituly z nakladatelství s 20% slevou.

leták

Videogalerie

Otevření Studenstkého klubu v Celetné po rekonstrukci

Zahájeni 2. ročníku Juniorské univerzity

Reportáž z veletrhu Absolvent v Karolinu

Externí nabídky

European funding guide

Evropská komise a nezisková organizace Iniciativa pro transparentní financování vytvořili webový portál, který může být užitečným pomocníkem při hledání možností studia v zahraničí.

Portál umožňuje vyhledávat na základě individuálního profilu studenta, pokrývá nabídku více než 12 000 různých stipendijních programů a nabízí i obecné rady a tipy k financování vzdělávání.

Adresa stránky: http://www.european-funding-guide.eu/

News Impact Summit

Téma: "Digital Journalism Practice: Social Media, Data and Best Way to Tell Stories"

Pořádající instituce: European Journalism Centre Google News Lab

Termín konání: pátek 14. října 2016

Místo konání: Stroupežnického 21, 150 00 Praha 5

registrace

více informací

událost na Facebooku

Studentská organizace AIESEC hledá posily do svého týmu

více informací, přihlášky do 9. 10. 2016

Český  rozhlas - nabídka stáží

Český rozhlas nabízí studentům novinářskou stáž v Domácí a Zahraniční redakci.

více informací

Festival Akcent - studentská redakce

Divadlo Archa hledá studenty do nezávislé studentské redakce mezinárodního festivalu dokumentárního divadla, AKCENT.

více informací

TEDxPrague – Naše a cizí

Kdy: 30. října 2016, od 9.00 do 18.00

Kde: Forum Karlín, Pernerova 53, Praha 8

TEDxPrague nabízí zvýhodněnou možnost skupinové registrace - akce 4+1 zdarma. Pokud máte o akci zájem, napište e-mail na registrace@tedxprague.cz se žádostí o registraci v akci TEDxPrague do škol.

Další nabídky pro studenty

Další informace o přednáškách, konferencích, stážích, apod. najdete na intranetu v sekci "nabídky pro studenty".

_____

Chcete-li přidat sdělení do Newsletteru, prosím, dodejte mi podklady vždy do čtvrtka 24:00 - Sylvie Fišerová, tel. 222 112 285, e-mail fiserova@fsv.cuni.cz
Pokud nechcete dostávat zprávy z této konference, pošlete e-mail na adresu newsletter+unsubscribe@fsv.cuni.cz. Pro přihlášení k odběru zašlete e-mail na adresu newsletter+subscribe@fsv.cuni.cz.